تبلیغات
وبلاگ انجمن تربیت بدنی | دانشگاه پیام نور لواسان - یادداشتی از دوست خوبم رضا شجیــع

 

  فهرست

  نویسندگان

  لینک دوستان
· وبلاگ تاریخ ورزشی
· دانشگاه پیام نور لواسانات

  امکانات


تبلیغات

   یادداشتی از دوست خوبم رضا شجیــع
جمعه 30 تیر 1391  نویسنده : فرید کوثری | Admin  دسته بندی : مقالات تخصصی  نظر دهید!نظرات

یادداشتی به بهانه کرسی آزاداندیشی جایگاه دانشگاهیان در ورزش ایران

شش قدم تا درك جایگاه دانشگاهیان در ورزش كشور

رضا شجیع

دانشجوی دكتری مدیریت ورزشی دانشگاه تربیت مدرس و عضو بنیاد ملی نخبگان

 

قدم اول: آزمون دكتری، به ظاهر آخرین دروازه به سمت خوشبختی و علم بی­نهایت و مرزی بی انتها برای كسب احترام جامعه. در آزمون كه نشسته­ای خیالت راحت است، كتاب­های حفظ كرده با چاشنی زبان انگلیسی همه مشكلاتت را حل خواهند كرد. در حین آزمون عده­ای اسامی قبول شدگان را از قبل می­دانند. حسی ویرانگر كه نزدیك است امیدهایت را نابود كند. آنطرف­تر دكترای پولی هم طرفداران زیادی دارد. گویی عده­ای برای دكتر شدن از بقیه مستعد­تر كه نه، پول­دار­تر هستند. سئوالات آزمون قبلی (غیر متمركز) هم حكایت جالبی داشت، با یك سئوال قرار بود مشكلات ورزش كشور را حل كنیم. آزمون جدید هم كه دیگر صدای همه را درآورده است. خلاصه این آزمون، هزار حرف دارد و تنها یك حدیث.


قدم دوم: جلسه مصاحبه، حس خیس استرس در مقابل آن­هایی كه بارها اسمشان را بر روی كتاب­ها دیده و خوانده­ای. همیشه با خود میگفتی فلان استاد بزرگ رشته چه شكلی است و چه جور آدمی است. بر خودت مسلط می­شوی، به خودت نهیب می­زنی، تا اینجا راه را كه آمده­ام، باقی راه را هم خواهم رفت. سئوال­ها یكی پس از دیگری پرسیده می­شوند. تئوری­ها، نظریات، تعاریف. ناگهان یكی می­پرسد؛ تا كنون در عمل چه كرده­ای؟ بالاخره خوشحال می­شوی. یكی پیدا شد كه كار عملی هم برایش مهم باشد. یكی پیدا شد كه بپرسد در این سال­های تحصیل برای ورزش و برای رشد عملی خود چه كرده­ای؟ توضیح می­دهی. ناگهان متوقف می­شوی، استاد می­گوید منظورم از كار عملی مقاله است، ISI. هر كار كرده­ای، خوب است باتجربه شده­ای ولی برای مصاحبه و دوره دكتری ارزشی ندارد. اینجاست كه متوجه می­شوی: بزرگترین مشكل ورزش كشور مقاله ISI است.

قدم سوم: ورود به دوره دكتری، كلاس­هایی كه حاشیه­اش از متن زیباتر است. قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد، خوشحال هستی كه خانواده و هم كلاسی­هایت تو را دكتر صدا می­كنند. پدر بزرگم میگفت، چه دكتری هستی؟ دكتری كه نتواند آمپول بزند، دكتر نیست. به هر حال روزها و سال­ها از پس هم می­گذرند. گوشه كتابخانه، اولین و آخرین جایی است كه قرار است مشكلات ورزش كشور را حل كنی. هر روز به خودت افتخار می­كنی و احساس موفقیت در تو نهادینه می­شود. تعداد مقالاتت روز به روز بیشتر و بیشتر می­شوند و خوشحال هستی كه در نقطه­ای به نام «تخصص» عمیق (غرق) شده­ای. سطح معنی­داریت روز به روز بیشتر شده و روایی رویاهایت كاهش می­یابند.

قدم چهارم: هوش اندكی می­خواهد كشف روابط غیر رسمی حاكم بر محیط دانشگاه. قرار نیست همه با هم خوب، متحد و البته هم قسم باشند. به یك استاد كه نزدیك می­شوی، عده­ای مخالف آن استاد، دیگر تو را نمی­شناسند. جواب سلامت دیگر داده نمی­شود و تصادفاً اسمت در لیست سیاهی نانوشته حك می­شود. این روزها هواشناسی، تخصصی است كه اگر نباشد، كلاهت پس معركه است. عده­ای نیامده بازی را یاد گرفته و موفقیت را روسیاه كرده­اند. قرار نیست نخبه، پدیده و یا خط شكن باشی، با «فلانی» كه باشی، كار تمام است.

قدم پنجم: دفاع، پایانی سخت ولی خوشایند بر یك سناریوی از پیش تعیین شده. تازه می­فهمی كه غیر از دانشگاه، هیچ جای دیگری برای كار كردن موجود نیست. تازه اگر هم باشد، دیگر كلاس كاریت اجازه نمی­دهد آن را انتخاب كنی. دیگر لازم نیست آستینت را بالا زده و به میدان بروی. دغدغه­ات تنها و تنها دو چیز است. دانشگاهی خوب كه جذب شوی و هر چه زودتر و سریعتر با كشف فرمول­های پیچیده، دانشیار و استاد تمام شوی. تازه متوجه می­شوی یك روز عبور از فدراسیون­ها و وزارت­خانه و ادارات كل و ... به خروج از اتاق كار و رایانه­ات نمی­ارزد. شاید گرفتن یك طرح پژوهشی چند ده میلیونی پای تو را به این نهادها باز كند. به هر حال از خودت راضی می­شوی و كم كم جا پایت محكم می­شود. زمان می­گذرد و تو در جلسه مصاحبه دكتری از دانشجو سئوال می­كنی: تعداد مقالاتت چند تا بود؟

قدم ششم: دكتر شده­ای با این تفاوت كه دیگر خودت نیستی. مسئولیت قبول می­كنی و چیزی به نام تجربه و خطا به یاریت می­شتابند. با گذر زمان، تجربیاتت و البته نارضایتی­ات بیشتر و بیشتر می­شوند. دیگر آنچه هستی تو را سرخوش نمی­كند. وضع باید تغییر كند. ورزش باید علمی شود، ورزش باید به صاحبانش برگردد، ورزش باید و هزار باید دیگر ... اینجاست كه می­فهمی جایگاهت را ارزان فروخته­ای و دیگر دیر شده است.  جستجو در سایت  آرشیو


  آمار

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
تعداد کل پست ها :
آخرین بروز رسانی :

© تمامی حقوق برای صاحب سایت محفوظ است.

کپی برداری از مطالب این سایت بدون کسب اجازه از مدیر سایت ممنوع می باشد.

DESIGNED BY: Farid Kosari